Paměť národa – zážitkový workshop pro 9. třídu

V pondělí 3. dubna nám paní učitelka Švábová zařídila okořenění naší výuky naučným dějepisným workshoppem, který pořádá organizace Post Bellum (teď už víme, že to znamená „po válce“). Téma znělo „Doma a jinde.“ Zažili jsme si, co to znamená, když se pro někoho místo, které nazývá domovem, stane náhle nebezpečným a cizím. Měli jsme možnost nakouknout do těžkého období 2. světové války. Ochotná dvojice lektorů Klaus a Lenka pro nás připravili mnoho poučných a zajímavých aktivit. Na vlastní kůži jsme si vyzkoušeli, jaké to bylo být součástí některé z politických stran tehdejší doby. Poté jsme podle lístečků s informacemi graficky znázorňovali život jedné obyčejné dívky, židovky Evy. Během třetí aktivity jsme se do samotného Evina života mohli vžít. Bylo to velmi emotivní. Konečnou aktivitou bylo přečtení úryvku z deníku samotné Evy, její zážitky a vzpomínky z plavby, která jí nakonec zachránila život.

Z každé činnosti jsme si odnesli spoustu nových informací a především pochopení pro lidi, kteří to v té těžké a smutné době neměli vůbec jednoduché. Období 2. světové války je jedno z nejkrutějších v historii a je důležité si ho připomínat. Všichni můžeme být vděční za to, v jaké době žijeme a i za těch 5 zajímavě strávených hodin. Každému z nás to něco dalo a je fajn si občas takhle zpestřit výuku.

Nikola Brádlová, Denisa Parasičová