IQ LANDIA Liberec

Dne 27. 5. jsme byli (žáci 7. a 8. tř.) na jednom z našich rozhodně nejzajímavějších výletů. Cesta do Liberce byla dlouhá, ale o to hezčí. Kdo se dobře díval, mohl z autobusu spatřit labuť, vrtulník nebo skupinu houbařů. IQ LANDIA je vlastně vědecké muzeum, kde jsme si mohli věci vyzkoušet na vlastní kůži. Třeba kuličku, která se pohybovala podle aktivity našeho mozku. Nebo trenažer pro kosmonauty, který představovala pohyblivá sedačka uprostřed tří kruhů. Jinde jste si mohli vyzkoušet, jak jste silní i vyrobit elektrickou energii. Dokonce se někteří mohli pokusit posadit se na hřebíky, což vůbec nebolelo. Jako skutečné vypadaly modely lidských orgánů, které se daly operovat. Každá místnost měla jiné téma i barvu. V místnosti zvukové jsme si mohli zkusit, jakou máme frekvenci hlasu. Ledacos z fyziky jsme se přiučili zábavnou formou. Nevynechali jsme pokus zvednout vlastní váhu, procházku nad propastí nebo sledovat 4D kino. Nevyděsila nás ani páka s kostrou ruky a pozorovali jsme svaly při různých pohybech. Ocitli jsme se v jádru Země nebo taky v podzemí mezi skálami a stalaktity, ze kterých padaly kapky vody. Bavilo nás stavět z lega, lámali si hlavu s hlavolamem a skládali skládačky, jako např. model mostu, kontinenty. Zkoušeli jsme jak vidí jiní živočichové a to není zdaleka všechno. Nuda tam určitě nebyla. K dispozici byla i restaurace. S výletem jsme byli moc spokojení. Každý z nás si něco poutavého našel, rozhodně stojí za to tam zajet.
(za 8. tř. K. Hilmanová, L. Vunderlová, J.Sládek)