Zabiják dětské inteligence ve třech stupních – chytrý telefon
V dnešní době děti dostávají tablety a tzv. „chytré telefony“ v čím dál mladším věku. Čím dál tím dříve mají profily na sociálních sítích. Co tento jev přináší a co naopak odnáší? Proces má dle výzkumů tři stupně.
Slovem „výchova“ se rozumí cílevědomá systematická péče o zdárný duševní a tělesný vývoj mladého člověka (dítěte). Pod slovem „liberální“ najdete význam svobodomyslný či velkorysý. Spojíme-li tato dvě slůvka významově, může nám vzniknout zajímavé sousloví „svobodomyslná výchova“ či „velkorysá péče“. Zní to téměř vznešeně. Co se za tím skrývá?
Přestože děti riziko netolismu znají, nebrání se mu
Netolismus neboli chorobná závislost na tzv. virtuálních drogách ohrožuje většinu dnešních dětí. Přestože děti i rodiče o tomto problému vědí, podceňují jeho závažnost. Což potvrdil i výzkum brněnské společnosti Podané ruce. Podle něj děti tráví u počítače až šestkrát více volného času než jejich rodiče, přičemž o tom jejich rodiče nemají mnohdy ani ponětí.
Ať už se nám to líbí nebo ne, s technologiemi se dnešní děti setkávají od neútlejšího věku. Nemůžeme se pak divit, že si s různými „vymoženostmi“ rozumějí lépe než my. Mnozí navíc tablet ovládají dříve, než řeknou svoji první větu. Přestože se děti seznamují s počítačovou technikou mnohem snáz než my, měli bychom zajímat o to, co vlastně na Internetu dělají. Abychom dokázali své ratolesti vést k životu, ve kterém budou jejich hodnoty založené na etiketě a morálce, nemusíme jim bránit v přístupu na Internet ani stát za zády při každém zapnutí počítače nebo telefonu. Technologie samy o sobě mohou být velmi vhodnými pomocníky při výchově dětí.
Dítě v bezpečí na internetu – Buď safe on-line
Web plný nápadů a článků, které rodičům pomáhají s bezpečím svých dětí na internetu. Webová stránka velmi často využívána i učiteli.
Sexting i schůzky s neznámými lidmi. Děti se na internetu vystavují rizikům stále častěji
Čím dál víc dětí je vystaveno rizikům, která jsou spojena se seznamováním na internetu. Počet dětí, které sdílí své intimní fotky a videa na internetu, se za posledních pět let zdvojnásobil a vzrostl na 15 procent. Polovina dětí na internetu komunikuje s neznámými lidmi a třetina jich byla požádána, aby o vzájemné komunikaci nikomu neříkaly.
U 40 procent českých dětí bylo zjištěno vadné držení těla
Správné držení těla je nejlepší prevencí proti bolavým zádům a dalším zdravotním i duševním problémům. Nejde tedy jen o estetický problém, ale i ochablé svalstvo či ztrátu sebedůvěry. Navíc se tělo při vadném držení více opotřebovává, což se projevuje bolestí a často i větší úrazovostí. O to důležitější je předcházet podobným vadám, a to již od časného dětství. Necelá polovina všech dětí těmito vadami přesto trpí.
Národní projekt prevence rizikového chování v online prostředí.