Výlet do adventních Ratibořic

V pátek 7. prosince jsme se vypravili do adventně vyzdobených Ratibořic. Nejprve jsme navštívili slavnostně vyzdobený zámek, kde nás přivítala služebná Rézi a provedla nás komnatami zámku. Všechny místnosti byly vánočně vyzdobené a v každé nás čekalo překvapení. Setkali jsme se mimo jiné s komornou kněžny, panem správcem a největším zážitkem byla audience u samotné kněžny Kateřiny Zaháňské. Děti se zájmem sledovaly výzdobu a zvyky v devatenáctém století a zaujal je i netradiční způsob řeči. Ve mlýně nás čekalo setkání s babičkou, mlynářkou, mlynářem, panem nadlesním i s panem učitelským a nechyběly ani děti. Zpívalo se, tančilo a přednášelo, zkrátka bylo veselo. Děti byly unešené se setkání s postavami z knihy Babička od Boženy Němcové. Vyprávěli jsme si některé jejich příběhy. Děti nejvíce zaujal osud Viktorky. Byli jsme se proto podívat u splavu a nahlédli jsme také do světničky babičky na Starém Bělidle. Nechyběly ani tradiční nákupy na vánočním trhu. Počasí nám sice moc nepřálo, ale i přesto jsme se domů vraceli spokojení a bohatší o další zkušenosti a zážitky./Nahlédněte do fotogalerie/.

This entry was posted in Neza. Bookmark the permalink.

Comments are closed.