Jarní prázdniny

Školní družina během jarních prázdnin /4.2.- 8.2./ pro velmi malý zájem nebude v provozu.

Posted in Neza | Comments Off on Jarní prázdniny

Pololetní prázdniny

V pátek 1.2.2019 školní družina z provozních důvodů nebude.

Posted in Neza | Comments Off on Pololetní prázdniny

Zdravá svačinka

Ve středu 23.1, po řádné bobovačce jsme se rozhodli, že si připravíme dobrou svačinku. Nejprve jsme si popovídali o správné životosprávě a zdravém stylu života. Přišla řeč i na oblíbené jídlo a chování v restauraci. Děti se rozdělily na skupiny a společně se pustily do práce. Nejprve se seznámily s receptem a ingrediencemi, které byly zapotřebí. A po té s chutí vytvářely vajíčkovou, mrkvovou, či zeleninovou pomazánku, mazaly na celozrnný chléb, bagetu nebo housku a zdobily zeleninou. Nechyběla samozřejmě ani ochutnávka vytvořené svačinky.

Posted in Neza | Comments Off on Zdravá svačinka

Vánoce ve školní družině

Jelikož se v letošním roce vánoční výlet konal již na začátku prosince, sešli jsme se u stromečku s dárky také v jiném období než jsme zvyklí. Ve čtvrtek 20.12. jsme se po skončení odpoledního vyučování všichni vypravili do nové družiny v přízemí. Děti byly plny očekávání nových dárků. U stromečku jsme zazpívali koledy a po té se děti pustily do rozbalování, či sestavování her a hraček. Našly zde například autodráhu, ovládací jeřáb, oblíbené lego, hokej, fotbal a spoustu společenských her. Věříme, že si každý našel to své a byl spokojený. Vánoční atmosféru nám dodávaly koledy, které jsme si pouštěli a zároveň přikusovali ochutnávky cukrovíčka.

Posted in Neza | Comments Off on Vánoce ve školní družině

Výlet do adventních Ratibořic

V pátek 7. prosince jsme se vypravili do adventně vyzdobených Ratibořic. Nejprve jsme navštívili slavnostně vyzdobený zámek, kde nás přivítala služebná Rézi a provedla nás komnatami zámku. Všechny místnosti byly vánočně vyzdobené a v každé nás čekalo překvapení. Setkali jsme se mimo jiné s komornou kněžny, panem správcem a největším zážitkem byla audience u samotné kněžny Kateřiny Zaháňské. Děti se zájmem sledovaly výzdobu a zvyky v devatenáctém století a zaujal je i netradiční způsob řeči. Ve mlýně nás čekalo setkání s babičkou, mlynářkou, mlynářem, panem nadlesním i s panem učitelským a nechyběly ani děti. Zpívalo se, tančilo a přednášelo, zkrátka bylo veselo. Děti byly unešené se setkání s postavami z knihy Babička od Boženy Němcové. Vyprávěli jsme si některé jejich příběhy. Děti nejvíce zaujal osud Viktorky. Byli jsme se proto podívat u splavu a nahlédli jsme také do světničky babičky na Starém Bělidle. Nechyběly ani tradiční nákupy na vánočním trhu. Počasí nám sice moc nepřálo, ale i přesto jsme se domů vraceli spokojení a bohatší o další zkušenosti a zážitky./Nahlédněte do fotogalerie/.

Posted in Neza | Comments Off on Výlet do adventních Ratibořic

Ochutnávka ovoce a zeleniny

Všichni jistě známe různé druhy ovoce a zeleniny. Je tomu opravdu tak? A známe i netradiční cizokrajné ovoce? Poznáme ovoce a zeleninu podle čichu, hmatu a chuti? Na tyto otázky se snažily odpovědět děti z naší družinky. Nejprve jsme rozdělili ovoce a zeleninu zvlášť na táci, pořádně omyli, prohlédli a pojmenovali. Po té si každý jednotlivec zkusil poznávání podle hmatu , čichu i chuti. Samozřejmě, že děti byly z poznávačky nadšené. A nakonec vše s chutí snědly.

Posted in Neza | Comments Off on Ochutnávka ovoce a zeleniny

První pomoc

Poslední listopadové pondělí jsme si v družině povídali o první pomoci. Její znalost je v životě důležitá a potřebná a to ne jen pro děti. Nejprve jsme si zopakovali důležitá telefonní čísla na záchrannou službu, hasiče a policii. Po té jsme probrali reálné situace jak se zachovat u autonehody.Seznámili jsme se s obsahem lékárničky a dozvěděli jsme se k čemu se co používá. Děti si samy na sobě vyzkoušely jak ošetřit kamaráda se zraněným kolenem, loktem nebo hlavou.Tato činnost byla pro děti zajímavá a obvazování je velmi bavilo.

Posted in Neza | Comments Off on První pomoc

Strašidelný týden a dušičkový výlet ve školní družině

Oslavy našeho oblíbeného halloweenského svátku jsme začali výrobou strašidýlek a strašidelných závěsů. Nechybělo ani tradiční dlabání dýní a ranní strašení. Ve středu 31.10. děti měly přijít ve strašidelných maskách. Bohužel jich přišlo velmi málo, zřejmě přes prázdniny na kostým zapomněly. Na dušičkový výlet ale již nikdo nezapomněl, tak jsme se v pátek 2.11. vypravili směr Zoo ve Dvoře Králové nad Labem. Po příjezdu a nezbytné svačině se děti hned s vervou vrhly na dlabání dýní. Po té se se svým dílem vyfotily a dýně odborně naaranžovaly k ostatním. Počasí nám přálo, takže jsme viděli plno zvířat v ohradách a mohli jsme se zájmem pozorovat jejich chování. Děti byly nadšené úplně ze všeho. Ze strašidelné výzdoby Zoo, ze zvířat, z prolízaček a samozřejmě především z nákupu suvenýrů, sladkostí, pamětních mincí, pohledů a fotografií. Výlet jsme si všichni užili a již se těšíme na další výletové setkání. /Fotografie najdete v naší fotogalerii/.

Posted in Neza | Comments Off on Strašidelný týden a dušičkový výlet ve školní družině

100. výročí založení našeho státu

28. říjen je velmi důležité datum pro náš stát. Proto jsme si pozvali na návštěvu paní Lucii Švábovou, která je učitelkou dějepisu na druhém stupni. Velmi vhodnou formou nám vysvětlila vznik a význam našeho státu. Seznámila nás také s důležitými daty a jmény jako jsou T. G. Masaryk, M.R. Štefánik a E.Beneš. Děti si také se zájmem prohlédly spoustu obrázků, fotografií a mapek. V závěrečné besedě pak dostaly prostor pro všetečné otázky a diskuzi. Všichni jsme byli mile překvapeni, kolik toho věděly a znaly. Beseda se velmi vydařila. Myslíme si, že je velmi důležité, aby i děti na prvním stupni znaly počátky vzniku státu a základy našich dějin.

Posted in Neza | Comments Off on 100. výročí založení našeho státu

Podzimní prázdniny

Pro velmi malý zájem družina během podzimních prázdnin nebyla v provozu.

Posted in Neza | Comments Off on Podzimní prázdniny