Vánoce ve školní družině

Jelikož se v letošním roce vánoční výlet konal již na začátku prosince, sešli jsme se u stromečku s dárky také v jiném období než jsme zvyklí. Ve čtvrtek 20.12. jsme se po skončení odpoledního vyučování všichni vypravili do nové družiny v přízemí. Děti byly plny očekávání nových dárků. U stromečku jsme zazpívali koledy a po té se děti pustily do rozbalování, či sestavování her a hraček. Našly zde například autodráhu, ovládací jeřáb, oblíbené lego, hokej, fotbal a spoustu společenských her. Věříme, že si každý našel to své a byl spokojený. Vánoční atmosféru nám dodávaly koledy, které jsme si pouštěli a zároveň přikusovali ochutnávky cukrovíčka.

Posted in Neza | Comments Off on Vánoce ve školní družině

Výlet do adventních Ratibořic

V pátek 7. prosince jsme se vypravili do adventně vyzdobených Ratibořic. Nejprve jsme navštívili slavnostně vyzdobený zámek, kde nás přivítala služebná Rézi a provedla nás komnatami zámku. Všechny místnosti byly vánočně vyzdobené a v každé nás čekalo překvapení. Setkali jsme se mimo jiné s komornou kněžny, panem správcem a největším zážitkem byla audience u samotné kněžny Kateřiny Zaháňské. Děti se zájmem sledovaly výzdobu a zvyky v devatenáctém století a zaujal je i netradiční způsob řeči. Ve mlýně nás čekalo setkání s babičkou, mlynářkou, mlynářem, panem nadlesním i s panem učitelským a nechyběly ani děti. Zpívalo se, tančilo a přednášelo, zkrátka bylo veselo. Děti byly unešené se setkání s postavami z knihy Babička od Boženy Němcové. Vyprávěli jsme si některé jejich příběhy. Děti nejvíce zaujal osud Viktorky. Byli jsme se proto podívat u splavu a nahlédli jsme také do světničky babičky na Starém Bělidle. Nechyběly ani tradiční nákupy na vánočním trhu. Počasí nám sice moc nepřálo, ale i přesto jsme se domů vraceli spokojení a bohatší o další zkušenosti a zážitky./Nahlédněte do fotogalerie/.

Posted in Neza | Comments Off on Výlet do adventních Ratibořic

Ochutnávka ovoce a zeleniny

Všichni jistě známe různé druhy ovoce a zeleniny. Je tomu opravdu tak? A známe i netradiční cizokrajné ovoce? Poznáme ovoce a zeleninu podle čichu, hmatu a chuti? Na tyto otázky se snažily odpovědět děti z naší družinky. Nejprve jsme rozdělili ovoce a zeleninu zvlášť na táci, pořádně omyli, prohlédli a pojmenovali. Po té si každý jednotlivec zkusil poznávání podle hmatu , čichu i chuti. Samozřejmě, že děti byly z poznávačky nadšené. A nakonec vše s chutí snědly.

Posted in Neza | Comments Off on Ochutnávka ovoce a zeleniny

První pomoc

Poslední listopadové pondělí jsme si v družině povídali o první pomoci. Její znalost je v životě důležitá a potřebná a to ne jen pro děti. Nejprve jsme si zopakovali důležitá telefonní čísla na záchrannou službu, hasiče a policii. Po té jsme probrali reálné situace jak se zachovat u autonehody.Seznámili jsme se s obsahem lékárničky a dozvěděli jsme se k čemu se co používá. Děti si samy na sobě vyzkoušely jak ošetřit kamaráda se zraněným kolenem, loktem nebo hlavou.Tato činnost byla pro děti zajímavá a obvazování je velmi bavilo.

Posted in Neza | Comments Off on První pomoc

Strašidelný týden a dušičkový výlet ve školní družině

Oslavy našeho oblíbeného halloweenského svátku jsme začali výrobou strašidýlek a strašidelných závěsů. Nechybělo ani tradiční dlabání dýní a ranní strašení. Ve středu 31.10. děti měly přijít ve strašidelných maskách. Bohužel jich přišlo velmi málo, zřejmě přes prázdniny na kostým zapomněly. Na dušičkový výlet ale již nikdo nezapomněl, tak jsme se v pátek 2.11. vypravili směr Zoo ve Dvoře Králové nad Labem. Po příjezdu a nezbytné svačině se děti hned s vervou vrhly na dlabání dýní. Po té se se svým dílem vyfotily a dýně odborně naaranžovaly k ostatním. Počasí nám přálo, takže jsme viděli plno zvířat v ohradách a mohli jsme se zájmem pozorovat jejich chování. Děti byly nadšené úplně ze všeho. Ze strašidelné výzdoby Zoo, ze zvířat, z prolízaček a samozřejmě především z nákupu suvenýrů, sladkostí, pamětních mincí, pohledů a fotografií. Výlet jsme si všichni užili a již se těšíme na další výletové setkání. /Fotografie najdete v naší fotogalerii/.

Posted in Neza | Comments Off on Strašidelný týden a dušičkový výlet ve školní družině

100. výročí založení našeho státu

28. říjen je velmi důležité datum pro náš stát. Proto jsme si pozvali na návštěvu paní Lucii Švábovou, která je učitelkou dějepisu na druhém stupni. Velmi vhodnou formou nám vysvětlila vznik a význam našeho státu. Seznámila nás také s důležitými daty a jmény jako jsou T. G. Masaryk, M.R. Štefánik a E.Beneš. Děti si také se zájmem prohlédly spoustu obrázků, fotografií a mapek. V závěrečné besedě pak dostaly prostor pro všetečné otázky a diskuzi. Všichni jsme byli mile překvapeni, kolik toho věděly a znaly. Beseda se velmi vydařila. Myslíme si, že je velmi důležité, aby i děti na prvním stupni znaly počátky vzniku státu a základy našich dějin.

Posted in Neza | Comments Off on 100. výročí založení našeho státu

Podzimní prázdniny

Pro velmi malý zájem družina během podzimních prázdnin nebyla v provozu.

Posted in Neza | Comments Off on Podzimní prázdniny

Školní rok 2018/2019

V naší družině máme tento školní rok opět plno. To znamená, že nás navštěvuje 60 žáků. Dětem ze třetích tříd, na které již nezbylo místo, byl nabídnut školní klub, který byl nově zřízen a to především pro žáky 4. a 5. tříd. Novinkou jsou také dvě asistentky pedagoga ve školní družině – Petra Steklá, Ivana Havlátová.

Ani letos v družince  nebude chybět vyrábění, čtení, logopedické chvilky, stolní hry a odpočinek. Těšíme se opět na zajímavé hry, soutěže, družinový tábor a výlety. 7.11. 2018 se vypravíme do ZOO ve Dvoře Králové nad Labem na akci ,,Týden duchů “. 7.12.2018 nás přivítají adventní Ratibořice. Na tyto akce se mohou přihlásit děti z 1. – 3. tříd a školního klubu. Na červen 2019 chystáme pětidenní ozdravný pobyt v Tatrách pro děti ze 3. – 5. tříd.  O všech akcích budeme průběžně informovat, jak písemně, tak na stránkách školy.

 

Posted in Neza | Comments Off on Školní rok 2018/2019

Družinový tábor

V  letošním  školním  roce  jsme  se rozhodli  uskutečnit  družinový  tábor  v  Českém  Ráji  v kempu  Junior, který se nachází  ve  vesničce  Srbsko. V  pondělí  2.7. jsme  se sešli na vlakovém  nádraží  v  Hostinném  a  hurá  za dobrodružstvím. Děti  byly  nadšené,  nemohly dospat,  jak se těšily. Cestu  jsme  zvládli  bravurně. Ani nevadilo, že jsme museli ze  zastávky  do kempu  šlapat asi  jeden  kilometr po  svých.  CHatky  děti  úplně uchvátily. Po ubytování  a obědě  byly na programu  míčové  hry. Nejoblíbenější  hrou se  stala  přehazovaná, kterou děti  hrály  v  každou  volnou  chvilku a nebály  se ani turnaje  se sousedním  táborem. Ještě týž den jsme  se  vypravili  do lesa  na borůvky. Nejlepší  sběrači dostali odměnu a paní kuchařky nám z nich upekly vynikající koláč. V  lese jsme si také vytvořili  domky z  větviček, mechu, šišek a ostatních  darů lesa. První noc je obvykle neklidná a divoká, ale děti  po  celodenních  zážitcích  byly unavené, takže se žádné řádení  nekonalo. V úterý  po brzkém  obědě nás  čekal výšlap  na  hrad  Kost. Rozhlédli  jsme  se po okolí a samozřejmě  nechyběl  nákup  suvenýrů, zmrzliny a různých dobrot. Pro děti  cesta na hrad a  zpět nebyla  zátěží. Po návratu  do  kempu byly plné sil na další  zápasy v přehazované. Některé si zahrály na honěnou, schovávanou a některé své zážitky namalovaly.  Ve  středu 4.7. náš pobyt končil. Neradi  jsme se loučili s místem, kde jsme zažili plno legrace a poznali nové kamarády, ale zároveň jsme se těšili domů. Na zpáteční cestě  jsme  si vypravovali nejlepší  zážitky a hodnotili  průběh celého tábora. Také jsme si slíbili, že příští rok uspořádáme  znovu podobnou akci. Všichni  jsme byli nadmíru spokojení. V kempu vařili výborně, všem chutnalo.  Nevyskytl se sebemenší problém, cestu jsme také zvládli.  Děti byly hodné a užívaly si celý pobyt s nadšením. V neposlední řadě musíme zmínit sponzora naší školní družiny, jímž je MZ Liberec se sídlem v Rudníku. S jeho pomocí jsme prožili úžasné tři dny. A tímto moc děkujeme./Fotky jsou jako vždy ve fotogalerii/.

Posted in Neza | Comments Off on Družinový tábor

Provoz školní družiny

Školní družina je v plném provozu do čtvrtka 28.6. V PÁTEK 29.6. JE POUZE RANNÍ DRUŽINA.

V příštím školním roce bude nabízená ŠD nejprve žákům z 1. a 2. tříd. Ze 3. tříd jsou přednostně přijímáni dojíždějící žáci, žáci kteří mají v nižších ročnících sourozence. Vzhledem k omezené kapacitě, se v případě velkého zájmu o ŠD nebudou přijímat žáci 3. ročníku, jejichž rodiče jsou na mateřské, nebo rodičovské dovolené, nebo nezaměstnaní.

Posted in Neza | Comments Off on Provoz školní družiny