HUDEBNÍ POŘAD WOLFÍK

Ve čtvrtek 10. května se v naší školce „muzicírovalo“. Přijel k nám pan Kubát s malým Wolfíkem. Hudební pořad sestavený z ukázek tvorby Wolfganga Amadea Mozarta respektující věkovou kategorii dětí byl velmi zajímavým hudebním zážitkem.
Děti se měly možnost do pohádkového příběhu zapojit zpěvem, pohybem i doprovodem na rytmické nástroje. pozornost a aktivita všech dětí byla pro nás důkazem, že vážná hudba ve vhodně zpracované formě může zaujmout i předškolní děti.

FOTOGRAFIE

DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ

V úterý 10.4. jsme přivítali ve školce milou návštěvu. Přijelo za námi loutkové divadlo agentury Pernštejn s pohádkou o vodníku BUBLINOVI. Pohádka, která nám výborně zapadá do našich jarních témat děti nejen pobavila, ale samozřejmě i poučila. Děti poznaly, jak ošklivé je podvádět, být pyšný, nevracet věci a vytahovat se. Vodník Bublina samozřejmě zařídil, že vše nakonec dobře dopadlo. Všem se moc líbili loutky žabáků, vodníka, čápa, komára, štiky i nafoukané rybičky, které jsme si po představení z blízka prohlédli a třeba i pohladili.

VÝŽIVA DĚTÍ

Dne 22.3.2018 se uskutečnil zajímavý praktický vzdělávací seminář s ochutnávkou na téma: výživa dětí.
Pracovnice vzdělávací služby “ Skutečně zdravé školy“ velmi poutavě a podrobně seznámila všechny přítomné s důležitými aspekty výživy s důrazem na zdravý vývoj dětí. poradila, jak postupně a nenásilně měnit stravovací návyky, jak správně chápat informace o jednotlivých potravinách a čím nevhodné potraviny nahrazovat.
Už při ochutnávce připravených jídel začala živá beseda a výměna zkušeností. Všichni nadšeně přivítali nabídku receptů na pokrmy, které paní lektorka společně s kuchaři připravila.
Byla bych ráda, kdyby se tato akce stala podnětem k zamyšlení nad způsobem svého stravování (hlavně našich dětí) a postupně nedůležité nebo škodlivé potraviny z jídelníčku dokázali vyřazovat.

ZÁPIS DO MATEŘSKÉ ŠKOLY

Dne 2. a 3. května 2018 se uskuteční zápis dětí do mateřské školy vždy od 8,00 do 15,00 hodin v mateřské škole.
Zákonný zástupce je povinen při zápisu předložit rodný list dítěte a svůj občanský průkaz.
Do mateřské školy, jejíž činnost vykonává Základní škola a Mateřská škola Rudník, budou přijímány děti podle následujících kritérií:
1) Děti, které před začátkem školního roku 2018/2019 dosáhnou nejméně třetího roku věku a mají trvalé bydliště v obci rudník (podle věku od nejstarších po nejmladší).
2)Děti, které před začátkem školního roku 2018/2019 budou mladší tří let, ale dovrší do 31.8.2018 dvou let věku a mají trvalé bydliště v obci Rudník.
3)Děti, které nemají trvalé bydliště v obci Rudník a splňují kritéria 1 a 2 (podle věku od nejstaršího po nejmladšího).

DIVADLO ÚSMĚV

Ve středu 7. března nás navštívilo divadlo ÚSMĚV s představením o dopravní tématice: ČERVENÁ STŮJ, ZELENÁ JEDEM!
Protože se blíží jaro, kašpárek Nazdárek nám svou pohádkou chtěl připomenout, jak se správně chovat na silnici.
Jak funguje semafor pro chodce i řidiče naučil kašpárek nás i pohádkovou čarodějnici. Všichni jsme se u pohádky moc nasmáli a s Nazdárkem si i zazpívali.

SEVER

Na konci února za námi přijela pracovnice střediska ekologické výchovy Sever s programem „Příroda a ekologie“. Děti program moc zaujal, aktivně spolupracovaly, vyrobily si každý i voňavý sáček z bylinek. Pochvala, kterou si děti za znalosti v oblasti ochrany přírody vysloužily všechny mile potěšila.

KARNEVALOVÉ RADOVÁNKY

Únor se opět v naší školce nesl ve znamení karnevalového veselí. U Sluníček na téma „VZHŮRU NA PALUBU“ a u Myšek to byl zase „MEDOVNÍČKŮV KARNEVAL“. Na fotografiích z těchto akcí se můžete přesvědčit, jak jsme si to všichni moc užili.

BESEDA

Dne 30. dubna 2018 proběhne zápis do 1. třídy ZŠ.
podařilo se nám zorganizovat velice zajímavou besedu na téma: Podpora klidného přechodu dětí z mateřské školy do základní školy.
Přítomni byli rodiče, pracovnice Pedagogicko- psychologické poradny v Trutnově, učitelky základní a mateřské školy a vedení školy.
Rodiče dostali zajímavou formou podrobné informace o tom, co má mít dítě zvládnuto před nástupem školní docházky ( např. samostatnost, dodržování dohodnutých pravidel, správný úchop tužky, správná výslovnost jednotlivých hlásek…).
Rodičům byly doporučeny vhodné výchovné přístupy k předškolním dětem, zdůrazněn byl i význam pravidelného denního režimu. Podrobně jsme se zabývali také tématem odkladu školní docházky. Pracovnice PPP konkrétně odpovídaly na dotazy rodičů i učitelů a poskytly konkrétní doporučení. Rodiče se seznámili i s nezbytnými kroky, které musí učinit, pokud chtějí pro své dítě odklad školní docházky.
Věřím, že pro všechny zúčastněné bylo toto zajímavé odpoledne přínosem, pomohlo rodičům i pedagogům v tom, aby připravili pro děti opravdu klidný přechod z mateřské do základní školy.

LYŽAŘSKÝ VÝCVIK

Na konci ledna jsme se s 13 dětmi zúčastnili lyžařského výcviku – tentokrát v Jánských Lázních. Sněhu bylo dost a každý den přinesl nové zážitky a pokroky. V pátek při závěrečných závodech své dovednosti děti hrdě předvedly rodičům a všem, co se na ně přijeli podívat. Diplom a medaile byla zaslouženou odměnou pro všechny. Věřím, že lyže se stanou pro většinu do budoucna milým kamarádem.

CO PŘINESL ŘÍJEN

Říjen nám ukázal všechny své tváře. Pestré barvy a podzimní plody se nám střídavě ukazovaly ozářené sluníčkem, smáčené deštěm nebo je přikryla bílá mlha.
Tradiční DRAKIÁDA (už 10. ročník) se letos vydařila. Počasí nám přálo, vítr na draky byl tak akorát, takže sobotní odpoledne 14.10. se všem zúčastněným líbilo. Děti si odnesly dračí medaile, dobrůtky a kdo chtěl si nakonec i opekl možná poslední letošní buřtík.
1. listopadu jsme odstartovali oblíbenou sportovní školičku. Letošní heslo zní: DOSKÁKEJ SI PRO SVOU MEDAILI. Již první lekce ukázala, že cvičení s našimi oblíbenými trenéry bude zase bezva. Věřím, že všechny přihlášené děti si lekce sportovní školičky užijí a naučí se nové pohybové dovednosti.